PROGRAMUL GENERAL AL EVENIMENTELOR BOOKFEST 2022

 

VINERI, 3 IUNIE

 

11:00

EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ EDUCAȚIONAL

Angelo Giorgiani – Masacrul statului _ COVID_19

Moderator: Vasile Burlui

(STAND PROPRIU)

 

11:00

EDITURA HUMANITAS

Atelier pentru copii „Cărțile curajului“ susținut de Liana Alexandru

Pisoiul care se temea de orice de Éric-Emmanuel Schmitt

Swimmy de Leo Lionni; Proiectul Barnabus de Frații Fan

(STAND PROPRIU)

 

11:00

INSTITUT FRANÇAIS DE ROUMANIE & DÉLÉGATION GÉNÉRALE WALLONIE-BRUXELLES EN ROUMANIE

Lansare de carte: Julius Popper: a Romanian explorer

Participă:  Anca Ciuciu

(STAND PROPRIU)

 

11:00

EDITURA LITERA

Biblioteca de Proză Contemporană, prezentată de Liviu G Stan

(STAND PROPRIU)

 

11:30

EDITURA LITERA

Dezbatere: Valoarea literară

Participă:  Cristina Toma, Liviu G. Stan, Liviu Szoke, Cristi Nedelcu

(STAND PROPRIU)

 

12:00

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte EDITURA ZODIA FECIOAREI

Maria Mona Valceanu –   Poeme din vis – poezie

Valeriu Butulescu – Teatru

Ioan Radu Văcărescu – O grădină a poeziei – critică literară

Vilia Banta – L-am cunoscut pe Yorick, poezie, ed. bilingvă, română-engleză

Moderator: Maria Mona Vâlceanu

(SCENA AGORA)

 

 

12:00

EDITURA HUMANITAS

Atelier pentru copii „Cartea speranței“ susținut de Mihnea Gâdici /„Citește cu Mihnea“
Luna de la Kiev de Gianni Rodari

(STAND PROPRIU)

 

12:00-17:00

EDITURILE PATRIARHIEI ROMÂNE: IBMO, BASILICA, TRINITAS, EDITURA CUVÂNTUL VIEȚII

COORDONATORI AI EVENIMENTULUI: membrii departamentului Carte pentru copii și tineret;

INVITAȚI: Ana Pascu , Laura Dina și Ioana Revnic.

DESFĂȘURARE:

  1. Prezentarea cărților din colecția „Sărbători creștine și Tradiții românești” de către Ana Pascu, autoarea colecției și cercetător în cadrul Muzeului Țăranului Român; Doamna Ana Pascu va prezenta sărbătorile creștine din luna iunie și cum sunt ele asimilate de țăranii români care își rânduiesc treburile de la câmp în strânsă legătură cu viața creștină.
  2. Prezentarea cărților „Vechiul Testament. Facerea” și „Vechiul Testament. Ieșirea” de către Ani-Eliza Busuioc, redactor în cadrul Departamentului carte pentru copii și tineret; Doamna Ani-Eliza Busuioc va încheia prezentarea cărților cu un moment ce îi va antrena pe copii la joacă. Va fi pregătită o parte interactivă în care copiii vor completa rebusuri, integrame și alte jocuri pe tema cărților prezentate.
  3. Prezentarea cărților „Rime cu valori creștine pentru copilași ca tine” de către autoarea Laura Dina.
  4. Prezentarea cărții „Român ești!” de către autoarele acesteia: Corina Petre, Narcisa-Mihaela Câdă și Ani-Eliza Busuioc.

Cu această ocazie, ilustratoarea Corina Petre va explica micilor cititori etapele realizării unei ilustrații și va avea loc un mic atelier de creație în care vizitatorii vor realiza un semn de carte cu motive populare.

  1. Prezentarea cărții „Călătorește cu trei sfinți români” de către autoarea Ioana Revnic, profesoară la Liceul Pedagogic Ortodox „Anastasia Popescu” din București.

(STAND PROPRIU)

 

12:00

EDITURA UNIVERSITĂȚII DIN BUCUREȘTI – BUCHAREST UNIVERSITY PRESS

Lansare de carte: Olimpiada de lingvistică. Ghid de pregătire

Participă: Monica Anisie, Adina Dragomirescu, Camelia Săpoiu,

Moderator:  Alexandru Nicolae

(SCENA ARCA)

 

12:30

EDITURA LITERA

Lecturi: Emilia Toma citește din „Dragostea când te doare”. Cristi Nedelcu citește din Cimitirul trandafirilor.

(STAND PROPRIU)

 

12:40

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Prezentare de carte Editura ANTIM IVIREANUL: „30 de poeme pentru Europa” de Ion Drăghici și „Până la cer te mănâncă pământul”, roman de Costel Nedelcu

Participă: Scriitorii Prof. univ. dr. Octavia Nedelcu, Emil Lungeanu, Vasile SzolgaIon Andreiță, Prof. Elena Drăghici

(STAND PROPRIU)

 

13:00

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Prezentarea revistei de literatură, artă și civilizație „Rotonda valahă”  Nr. 25 – EDITURA ANTIM IVIREANUL și acordarea Diplomei de Excelență a Trofeului ”Stelele Oltului” și a Medaliei de Aur

Participă: N. Roșu, N Georgescu,Vasile Szolga,Octavia Nedelcu, Filoteea Barbu, Zinica Ionescu, D Alexandrescu, E Roha, Passionaria Stoicescu, Lia-Maria și I Andreiță, Nicolae Dan Fruntelată, Emilia Dănescu, E Drăghici, C Nedelcu, M Răducu, E Lungeanu

Moderator:Ioan Barbu

(SCENA ARCA)

 

13:00

EDITURA ARI

Dezvăluirea adevărului vostru sacru prin calea Kalachakra.

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

13:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe: Carmen TiderleTrecere pentru pitoni, ilustrații de Vali Petridean

(STAND PROPRIU)

 

13.00

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Lansare Regina Maria a României. Însemnări zilnice, 1929

Invitați:

Georgeta Filitti, academician, traducător și editor volum

Nicolae Pepene, prof. director Muzeul Județean Brașov, editor volum

Ștefania Dinu, prof. director adjunct Muzeul Cotroceni

Moderator: Bedros Horasangian, scriitor

(STAND PROPRIU)

 

13:00

EDITURA DATAGROUP

Lansare de carte: Claudiu T. Arieșan, Râsu’Plânsu’. Istoria comicului românesc, ediția a II-a.

EDITURA MARILE CĂRȚI

Lansare de carte: Mihail Neamțu, Iisus la Niceea

Participă: Claudiu T. Arieșan și Mihail Neamțu

(SCENA ARENA)

 

13:00

EDITURA LITERA

Despre scris și demonii scrisului. Dialog între scriitorii Radu Aldulescu și Florin Spătaru

(STAND PROPRIU)

 

13:00

EDITURA TRACUS ARTE

Lansare de carte: Înger întinerind, de Emilia Dănescu

Invitați: Ana Dobre, Evelyne Maria Croitoru, Lucian Gruia, Mihai Antonescu

(STAND PROPRIU)

 

13:30

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte EDITURA ANTIM IVIREANUL:

Un Ragaiac interbelic –  Gib I. Mihăescu, schiță monografică autor Ioan Barbu

Participă: Prof. dr. Lilian Zamfiroiu, ambasador, prof. univ. dr. Dumitru Preda, ambasador și o  delegație a Bibliotecii Județene „Antim Ivireanul” Vâlcea, condusă de directorul acesteia, conf. univ. dr. Remus Grigorescu

Moderator: Florentin Popescu

(SCENA ARCA)

 

 

14:00

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte Editura FAST EDITING

Portret Paula Romanescu – Ahtamar, numele tău e iubire, Nu râdeți, nu-i corect politic, Khayyam mi-a spus, Și Budha mi-a zâmbit

Ion I. Brătianu – Florentin Popescu – Seniorii literaturii noastre

Eugenia Duță – Seniorii politicii noastre

Participă: Eliza Roha, Aureliu Goci,  George Corbu,  Florentin Popescu, Miron Manega,Victor Atanasiu, Lucian Gruia, Doina Bârcă

Moderator: Eugenia Duță

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

 

14:00

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte Asociația UNESCO IULIA HAȘDEU

Trilogia Iulia Hașdeu : Un destin nedreptățit, Împreună mărturisim și  Cheie pentru adevăr

Participă:Mircea Coloșenco și Elena Armenescu

Moderator: Crina Bocșan Decusară

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

14:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe: Florin BicanHai pe Lună împreună. Live drawing: Dan Ungureanu

(STAND PROPRIU)

 

 

 

14:00

BRUMAR

Lansare de carte: Ilustrate din locuri nevăzute, de Martina Straková

Participă: Mircea Dan Duță, Peter Sragher

Moderator: Robert Șerban, Loredana Tîrzioru

(SCENA AGORA)

 

14:00 

EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ

Dublă lansare de carte:

Alexandru Teodorescu, Celula de minori. Cinci ani în temnițele și lagărele de muncă forțată ale României comuniste și Alexandru Teodorescu, Tenebre și lumini. În pânza de păianjen a Securității

Participă:

Cristian Pătrășconiu (moderator)

Vasile Bănescu (Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române | invitat special)

Av. Mihaela Olaru (invitat special)

Irina Horea (invitat special)

Alexandru Teodorescu (autorul)

(STAND PROPRIU)

 

14:00

EDITURA CARTEX

Lansare de carte: Manifest contra patrulaterului apocaliptic. Cum putem reconstrui omul de Marcel Seserman

Participă: Marcel Seserman și Bedros Horasangian

Moderator: Lucian Pricop

(SCENA ARENA)

 

 

14:00

EDITURA LITERA

Satiră și literatură. O discuție pe marginea cărții „Povești misterioase cu femei și alte vietăți” (bpc, Litera, 2022, prefață Catrinel Popa).

Participă: Ioana Drăgan, Ioana Hodârnău și Dan Silviu Boerescu.

(STAND PROPRIU)

 

 

14:00

SIONO EDITURA

Lansare de carte:  Copiii viitorului de Cristina Dinu

Participă: Cristina Dinu

Moderează: Oana Stroe

(SCENA ARCA)

 

 

14:30

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte EDITURA ANTIM IVIREANUL

Cartea de la Grădina Icoanei – Evocare: Școala Centrală din București, cu o activitate de aproape două secole, de Filoteea Barbu Stoian

Participă: Prof. dr. Lilian Zamfiroiu, ambasador, prof. univ. dr. Dumitru Preda, ambasador și o  delegație a Bibliotecii Județene „Antim Ivireanul” Vâlcea, condusă de directorul acesteia, conf. univ. dr. Remus Grigorescu

Moderează: Florentin Popescu

(SCENA ARCA)

 

14:30

EDITURA CARTEX

Lansare de carte: Lucian Pricop în dialog cu Bedros Horasangian despre literatura lui Constantin Chiriță, pornind de la ediția definitivă a Trilogiei în alb (Trandafirul alb, Pescărușul alb, Îngerul alb – romanele cu intrigă polițistă, scrise de Constantin Chiriță)

Participă: Bedros Horasangian și Lucian Pricop

Moderează: Ionuț Pascal

(SCENA ARENA)

 

 

15:00

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte EDITURA ANTIM IVIREANUL

Violetta de Sadova – trei nuvele  de Costel Nedelcu.  În paralel,  scurtă dezbatere pe tema „Nuvela – în actualitate”

Participă: Prof. dr. Lilian Zamfiroiu, ambasador, prof. univ. dr. Dumitru Preda, ambasador și o  delegație a Bibliotecii Județene „Antim Ivireanul” Vâlcea, condusă de directorul acesteia, conf. univ. dr. Remus Grigorescu

Moderează: Florentin Popescu

(SCENA ARCA)

 

 

15:00

AMURG SENTIMENTAL

Lansare de carte: Aurelian Popa Stavri, Misiunea: Patrimoniul muzical, Artistul plastic Ecaterina Mihai, cu lucrări de pictură și pasteluri

Participă: poeții Andreea Cristea, Cristian Matei și consilier juridic Dragoș Alexe, loc. Pâncota,  jud. Arad.

(STAND PROPRIU)

 

 

15:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe: Horia Corcheș, Istoria lui Răzvan, ilustrații de Alexandru Ciubotariu

(STAND PROPRIU)

 

 

 

15:00

EDITURA CARTEA COPIILOR

Întâlnire și sesiune de autografe cu poetul și traducătorul Florin Bican

(traduceri: GruffaloCel mai fain uriașCei șapte papă-lapteCer de-albastruSupa de șoricel și multe altele)

(STAND PROPRIU)

 

 

15:00

EDITURA LITERA

Liviu Szoke propune 10 titluri de la editura Litera.

(STAND PROPRIU)

 

15:00

PRIOR Media Group

Lansare de carte: Lansare cărții Niciodată căprioară nu-l va mânca pe lup de Radu Ionescu

Participă: Radu Ionescu

(STAND PROPRIU)

 

15:00

EDITURA CARTIER

Lansare de carteRegele ucis de-un porc. O moarte infamă la originea emblemelor Franței și O istorie simbolică a Evului Mediu Occidental, de Michel Pastoureau. Traducere din franceză de Emilian Galaicu-Păun.

Participă: Tudor-Radu TironiAlin Ciupală și Emilian Galaicu-Păun.

(STAND PROPRIU)

 

15:00

EDITURA EPICA

Lansare de carte: Ne-au ținut în viață. Radio Europa Liberă 1970-1990 de Liviu Tofan.

Participă: Liviu Tofan, Adrian Cioroianu

Moderează: Stejărel Olaru

(SCENA ARENA)

 

15:00-18:00

EDITURA PUBLISOL

Dumnezeu într-o pereche de bascheti – Michael Jordan
Sesiune de autografe Emil Hossu Longin
Cartea AIR MAJESTY
Vizitatorii vor primi cadou o minge de baschet!
(STAND PROPRIU)

 

15:00

EDITURA VINEA

Robert Șerban, MOARTEA PARAFINĂ, poeme, Ed. Vinea, 2020

Robert Șerban, La mort paraffine, Collection « BUCAREST – PARIS, HUIT LIVRES DE POÉSIE POUR LA FRANCE », seria 2015, trad. du roumain par Benoît-Joseph Courvoisier; Ed. a 2-a, Ed. Vinea, 2019

Adrian Bodnaru: PREA BĂTRÂN PENTRU-APOLLI-

NAIRE, PREA TÂNĂR PENTRU NAPOLI, Ed. Vinea, 2022

Ilustrația copertei: Henri Rousseau le Douanier, „Jucători de fotbal”, 1908

Nicolae Tzone, DUNĂRE KILOMETRUL 510/

O POVESTE DE VIAȚĂ DE MOARTE ȘI DE NAȘTERE

CUM NU AU MAI FOST ȘI NICI NU VOR MAI FI ALTELE/

CARTEA NENASCUTULUI, poeme, Ed. 2021

Prefață: Angela Furtună; addenda: o scrisoare adresată autorului de Lucian Vasilescu;

coperta și 39 de ilustrații reproduse color de Suzana Fântânariu

Participă : Robert Șerban Adrian Botnaru, Nicolae Tzone

(STAND PROPRIU)

 

15:00

EDITURA VREMEA

Lansare de carte: De comuniști am fugit, peste comuniști am dat, de Ionuț Iamandi

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

 

15:30

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte EDITURA ANTIM IVIREANUL

Vulpea la struguri – Eseuri politice, de  Prof. univ. dr. Mircea Perpelea – ambasador.

Participă: Prof. dr. Lilian Zamfiroiu, ambasador, prof. univ. dr. Dumitru Preda, ambasador și o  delegație a Bibliotecii Județene „Antim Ivireanul” Vâlcea, condusă de directorul acesteia, conf. univ. dr. Remus Grigorescu

Moderează: Florentin Popescu

(ACFENEAUA ARTELOR)

 

15:30

ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCUREȘTI

Sub egida Departamentului de Limbi Moderne și Comunicare în Afaceri, lansarea cărții Panaït Istrati, littérature et société / Panait Istrati, Literature and society, coordonatori: Dana Radler, Aurora Băgiag, Teodora-Anca Șerban-Oprescu

Vor participa:

Dragoș Neagu, directorul Bibliotecii Județene „Panait Istrati” din Brăila

Victor Neumann, istoric

Ramona Mezei, directorul Bibliotecii Metropolitane București

Corina Dima, ziarist

Georgeta Pleșa, director de specialitate, Biblioteca Metropolitană București

Georgiana Troia, inspector limba română, Inspectoratul Școlar Brăila

Horațiu Mândășescu, profesor

Zamfir Bălan, cercetător în cadrul Muzeului Literaturii Române, coautor al volumului

Din partea Departamentului de Limbi Moderne și Comunicare în Afaceri, ASE București:

Conf. univ. dr. Teodora-Anca Șerban Oprescu, directorul Departamentului de Limbi Moderne și Comunicare în Afaceri

Conf. univ. dr. Irina David, prodecan al Facultății de Relații Economice Internaționale

Prof. univ. dr. Antoaneta Lorentz

Prof. univ. dr. Ruxandra Constantinescu-Ștefănel

Lect. univ. dr. Olivia Rusu

Lect. univ. dr. Elena Stoican

Asist. univ. dr. Dana Radler

Asist. univ. dr. Monica Toma

(STAND PROPRIU)

 

15:30

CASA DE PARIURI LITERARE

Lansare de carte: O întâlnire cu Gelu Diaconu

(SCENA AGORA)

 

15:40

EDITURA TRACUS ARTE

Lansarea cărților:  Întoarcerea la Marele Will sau Reconsiderarea canonului shakespearian și Un Shakespeare pentru mileniul trei: istoria unei ediții, de George Volceanov

Invitat: Horia Gârbea

(STAND PROPRIU)

 

16:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe: Matei Vișniec, Povestea regelui supărat pe clovn.

Live drawing: Andra Bădulescu

(STAND PROPRIU)

 

16:00

EDITURA BOOKZONE

Savurezi rețetele și sfaturile culinare ale Ginei Bradea – îndrăgita autoare a două volume care te ajută să regăsești aromele copilăriei Gustul unic de acasă și 52 de rețete de post.

(STAND PROPRIU)

 

16:00

BRUMAR

Lansare de carte: Tablouri văzute dintr-o parte, de Florin Toma

Participă: Horia Gârbea, acad. Mircia Dumitrescu și Alina Gherasim

Moderator: Robert Șerban

(SCENA ARCA)

 

16:00

EDITURA CARTEA COPIILOR

Întâlnire și sesiune de autografe cu scriitoarea Victoria Pătrașcu

(Dragonul 32Ziua în care a fugit SomnulEla cea fără de cuvinteStejarul pitic, cel mai bun tătic).

(STAND PROPRIU)

 

 

 

16:00

EDITURA CARTIER

Lansare de carte: Mariana Codruț. Zonă complice. Poeme alese de Bogdan Crețu (volumul nr. 34)Mariana Marin. La întretăierea drumurilor comerciale. Poeme alese de Claudiu Komartin. Cu o prefață de Teona Farmatu (volumul nr. 34); Cine nu e mângâiat nu există. Antologia Generației 2000 de Anastasia Gavrilovici și Alexandru Cosmescu (volumul nr. 35); Constantin Kavafis. Așteptându-i pe barbari. Traduceri și studiu introductiv de Aurel Rău (volumul 37).

Participă: Emilian Galaicu-PăunMariana CodruțClaudiu KomartinAnastasia GavriloviciTeona Farmatu

(STAND PROPRIU)

 

16:00

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Orașele. Primii 6000 de ani, de Monica L. Smith. Lansare volum și prezentarea colecției Corint Istorii Urbane

Invitați:

Adrian Majuru, istoric, directorul Muzeului Municipiului București, coordonator Corint Istorii Urbane

Cătălin D. Constantin, antropolog, profesor Universitatea din București

Moderator: Ioana Bâldea Constantinescu, Brand Manager Editura Corint

(STAND PROPRIU)

 

 

16:00

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte: Cele 999 de la Auschwitz: Povestea primelor femei care au ajuns în lagărul morții, de Heather Dune Macadam

Participă: Simona Kessler, Alina Pavelescu, Lidia Bodea

(STAND PROPRIU)

 

16:00

INSTITUT FRANÇAIS DE ROUMANIE & DÉLÉGATION GÉNÉRALE WALLONIE-BRUXELLES EN ROUMANIE

Conferință: Declaration of Tunis: France and Romania working together to promote French speaking books

Participă:  Laurence Auer, Julien Chiappone-Lucchesi, Adrian Cioroianu, Ioan Matei, Alexandru Popescu

(SCENA AGORA)

 

16:00

EDITURA LITERA

Biblioteca lui GeluRadu Aldulescu, invitatul special al lui Gelu Diaconu.

(STAND PROPRIU)

 

 

16:00

EDITURA REVISTEI TIMPUL

Lansare de carte: Smerita, de F. M. Dostoievski,

Participă: Ioana Pârvulescu, Camelia Dinu, Mihail Vakulovski

Moderează: Mihai Vacariu

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

16:00

SIONO EDITURA

Lansare de carte: Blocată între cadavre de Theodora Savuli

Participă: Theodora Savuli

Moderează: Radu Prodan

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

 

16:00

EDITURA UP

Lansare de carte: Apus și poate ceva în plus ‒ Cristian Cărpenaru

(STAND PROPRIU)

 

16:30

EDITURA CARTEX

Lansare de carte: Inimă de câine, Mihail Bulgakov (traducere de Gabriela Abăluță) și Ferma Animalelor (traducere de Raluca Ghențulescu)

Participă: Raluca Ghențulescu, Constantin Abăluță, Bedros Horasangian

Moderează: Lucian Pricop

(SCENA ARENA)

 

 

16:30

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte: Leii de pe Fifth Avenue, de Fiona Davis

Participă: Nona Rapotan, Cristina Stănciulescu, Denisa Comănescu

(STAND PROPRIU)

 

 

16:30

INSTITUT FRANÇAIS DE ROUMANIE & DÉLÉGATION GÉNÉRALE WALLONIE-BRUXELLES EN ROUMANIE

Lansare de carte: Olivier Guez presents Le grand tour or being a writter in Europe nowadays.

Participă: Olivier Guez

(SCENA AGORA)

 

16:30

EDITURA UP

Lansare de carte: Cutia cu suveniruri ‒ Issabela Cotelin

(STAND PROPRIU)

 

16:30

EDITURA VREMEA

Lansare de carte: Palatul Elena Kretzulescu și Povești cu tâlc despre București și casele, bisericile, târgurile, străzile lui, de Cezara Mucenic

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

 

17:00

DEZBATERILE BOOKFEST

De la Diavolul în istorie la Sfânta Rusie

Participă: Hari Bucur-Marcu, Ioan Stanomir, Sorin Ioniță și dr. Gabriel Diaconu

Moderează: Gabriel Liiceanu

(SCENA ARCA)

 

17:00

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Prezentare carte Editura ASTRALIS

Fascinația dialogului  și Taine în vis de Camelia Pantazi Tudor,

Cuvinte în mozaic de Cleopatra Luca,

 Între majusculă și punct și Genul masculin de Mihaela  Roșu Bina,

Vocea inimii de Nica D. Lupu

Participă: Ana Dobre, Luminita Zaharia, Evelyne M. Croitoru, Maria Nencescu, Geo Călugăru, Lucian Gruia, George Vlaicu

Moderează: Camelia Pantazi Tudor

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

17:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe: Ioana Nicolaie, Salvarea lui Onux.

Live drawing: Sidonia Călin

(STAND PROPRIU)

 

 

 

 

17:00

EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ EDUCAȚIONAL

Interferențe francofone

Muriel Augry – A l’heure blanche

Yves Bonnefoy – Aceeași voce, mereu

Edgar Morin – Metoda I-V

Olivia Koudrine – Șerpoaica

Victor Margueritte – Băietana

Participă: Simona Modreanu, Muriel Augry

Moderează: Vasile Burlui

(STAND PROPRIU)

 

 

17:00

EDITURA CARTIER

Lansare de carte: Perfect nemulțumită, de Irina Bruma. Sesiune de autografe.

Participă: Irina Bruma și Emilian Galaicu-Păun.

(STAND PROPRIU)

 

17:00

EDITURA HERALD

Lansare de  carte: Sursa Suprema de Namkhai Norbu

Participă: Livia Beju, Lucian Maidanuc, Vlad Nicodim

(STAND PROPRIU)

 

17:00

EDITURA LEBĂDA NEAGRĂ

Lansare de carte și sesiune de autografe: Umbra lui Raphael și Frumoasa americană de Adrian Christescu

Participă: Adrian Christescu și Adrian Petru Stepan.

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

 

17:00

EDITURA LITERA

Lectură din volumul colectiv „Dragostea când te doare” (bpc, Litera, 2022). Citesc Dorian DronFlorin Spătaru, Ligia Pârvulescu.

(STAND PROPRIU)

 

 

17:00

EDITURA POLIROM

Lansare de carte: Ego. Proză: Lilia Calancea, Sunt oare un călău?

Participă: Liliana Corobca

Moderează: Adrian Botez

(STAND PROPRIU)

 

17:00

EDITURA POLIROM

Lansare de carte: Seria de autor „N. Steinhardt”, Corespondență (2 vol.)

Participă: George Ardeleanu, Adrian Mureșan, Ioan Pintea

Moderează: Adrian Șerban

(SCENA ARENA)

 

17:00

EDITURA TRACUS ARTE

Lansarea cărților: Shakespeare – Opere complete (vol. I – XVI) și Opere I. Didona, Regina Cartaginei, Masacrul de la Paris, de Christopher Marlowe

Participă: George Volceanov, Horia Gârbea, Lucia Verona

(STAND PROPRIU)

 

17:00

EDITURA UNIVERSITĂȚII DIN BUCUREȘTI – BUCHAREST UNIVERSITY PRESS

Lansare de carte: Imunologie

Participă: Carmen Chifiriuc, Veronica Lazăr, Alina Holban

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

17:00

EDITURA UP

Lansare de carte: Notiţe cu cerneală verde ‒ Maria Caranica

(STAND PROPRIU)

 

17:20

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare de carte Editura FAST EDITING: prezentare Doina Bârcă – „Simfonia gândurilor mele” – poezii, „Prietenie”-volum de cronici, Maria Alexandru – „Copilărie”,  Maximilian Opaiț -„100 de epigrame” și ”Epigrame la maxim

Participă: Geo Călugăru, George Corbu, Florin Grigoriu, Ioan Rațiu, Maria Petrescu, Doina Ghițescu

(STAND PROPRIU)

 

17:30

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Dezbatere Margaret Atwood și Bernardine Evaristo: câștigătoarele Booker Prize în colecția Corint Fiction

Invitați:

Ana Antonescu, coordonator Corint Fiction

Laura Câlțea, blogger cultural

Cristina Bogdan, decan Facultatea de Litere, Universitatea București

Moderator: Ioana Bâldea Constantinescu, Brand Manager Editura Corint

(STAND PROPRIU)

 

17:30

CURTEA VECHE PUBLISHING

Lansare de carte din Seria ByblosViol de Joyce Carol Oates și Moartea lui Vivek Oji de Akwaeke Emezi

Participă: Alina PurcaruMarius Constantinescu

Moderează: Luana Schidu (director editorial Curtea Veche Publishing)

(SCENA AGORA)

 

 

17:30

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte și sesiune de autografe: Toate greșelile care se pot face, de Cătălin Pavel

Participă: Cătălin Pavel, Ioana Pârvulescu, Lidia Bodea

(STAND PROPRIU)

 

17:30

INSTITUT FRANÇAIS DE ROUMANIE & DÉLÉGATION GÉNÉRALE WALLONIE-BRUXELLES EN ROUMANIE

Lansare de carte: Olivier Guez presents Le grand tour or being a writter in Europe nowadays.

Participă: Olivier Guez – sesiune de autografe

(STAND PROPRIU)

 

17:30

EDITURA LITERA

Actorul Adrian Lepădatu se transformă în… prozatori LITERA.  Un moment de lectură și performing.

(STAND PROPRIU)

 

17:30

EDITURA POLIROM

Lansare de carte: Ego. Proză: Dan Perșa, Călătorie în iad și în rai și-n oraș

Participă: Nicolae Bârna, Octavian Soviany

Moderează: Nona Rapotan

(STAND PROPRIU)

 

17:30

EDITURA UP

Lansare de carte: Seria Antidot ‒ Anca-Maria Iurașcu

(STAND PROPRIU)

 

 

18:00

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Editura BETTA- Critică literară și proză

Aureliu Goci  – C.A.P.T.I.V. (Cronici la 97 autori)

Participă: Eliza Roha, Florentin Popescu,, Victoria Milescu, Ana Dobre, Emil Lungeanu, Geni Duță, Lucian Gruia, Victor Atanasiu

Moderează: Nicolae Roșu

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

18:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe: Alex Moldovan, Povestiri de citit pe sub bancă,  ilustrații de Sebastian Baculea

(STAND PROPRIU)

 

 

 

18:00

EDITURA CARTIER

Lansare de carte: Condamnare, marginalizare și supraviețuire în regimul comunistȘcoala gustiană după 23 august 1944, ediție coordonată de Zoltan Rostas

Participă: Zoltan Rostas, Nicolas Trifon, Ionuț Butoi, Dumitru Sandu și Emilian Galaicu-Păun.

(STAND PROPRIU)

 

 

18:00

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte: Cuvinte sufletești, de Regina Elisabeta a României

Participă: Silvia Irina Zimmermann, Tania Radu, Tatiana Niculescu

(STAND PROPRIU)

 

18:00

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte: Vis de primăvară, de Teru Miyamoto 

Participă: Angela Hondru, Șerban Georgescu, Denisa Comănescu.

(SCENA ARENA)

 

18:00

EDITURA BOOKZONE

Asculți sfaturile pentru o viață sănătoasă oferite de Mihail Pautov, autorul bestsellerului Alegerile care îți pot salva viața.

(STAND PROPRIU)

 

18:00

EDITURA LITERA

Lectură. Alexandru Lamba citește din cel mai recent roman al său: „Șapte virtuți deșarte și o păcătoasă moarte” de Alexandru Lamba (bpc, Litera 2022, prefață Liviu G. Stan).

(STAND PROPRIU)

 

 

18:00

EDITURA METEOR PRESS

Lansare de carte: Rusia – o scurtă istorie. De la Rusia kieveană până în zilele noastre, scrisă de Christopher Ward și John Thompson, redă în mod organizat, cronologic, principalele evenimente din istoria Rusiei, de la cea kieveană ajungând până la mandatele lui Putin, intervențiile mai recente ale Rusiei în Siria, opoziția lui Navalnîi, noile relații ale Rusiei cu SUA și UE.

Participă: prof. univ. dr. Adrian Cioroianu – Manager al Bibliotecii Naționale; Dorin Matei – președintele Fundației Culturale Magazin Istoric, redactor-șef al revistei Magazin istoric; Ion M. Ionită – senior-editor al ziarului Adevărul, redactor-șef al revistelor Historia și Foreign Policy România;

Moderează: Bedros Horasangian – analist politic.

(STAND PROPRIU)

 

18:00

EDITURA POLIROM

Noutăți în Biblioteca Polirom:

Jonathan Coe, Domnul Wilder și cu mine

Elif Shafak, 10 minute și 38 de secunde în lumea asta stranie

Jón Kalman Stefánsson, Povestea Ástei

Donatella Di Pietrantonio, Borgo Sud

Karina Sainz Borgo, La Caracas va fi mereu noapte

Isabella Hammad, Parizianul

Participă: Alina Cantacuzino, Sînziana Dragoș, Simona Kessler, Radu Paraschivescu, Dana Pîrvan, Magda Răduță, Bogdan-Alexandru Stănescu, Ada Tanasă

Moderează: Dan Croitoru

(STAND PROPRIU)

 

18:00

EDITURA REVISTEI TIMPUL

Lansare de carte: Filosofia învingătorului, de Cătălin Moroșanu

Participă: Cătălin Moroșanu

Moderează: Mihai Vacariu

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

18:00

EDITURA TRACUS ARTE

Lansare de carte: Teatru, de Lucia Verona

Invitați: Horia Gârbea, Ioan Cristescu

(STAND PROPRIU)

 

18:00

EDITURA UP

Lansare de carte: Iubita îmblânzitorul de cai – Ioana Trif

(STAND PROPRIU)

 

18:00

EDITURA VELLANT

Lansare de carte: Șapte lecții și jumătate despre creier de Lisa Barrett.

(STAND PROPRIU)

 

 

18:20

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte Editura BETTA

Eliza Roha  – Incursiune printre cărți și autori (comentarii la 30 autori)

Participă: Florentin Popescu,, Victoria Milescu, Ana Dobre, Emil Lungeanu, Geni Duță, Lucian Gruia, Victor Atanasiu

Moderează: Nicolae Roșu

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

18.30

Lansarea și proiecția filmului ELIXIR. Participă actorii Maria Ploae și Doru Ana și regizorul Nicolae Mărgineanu, precum și Viorel Ilișoi (scenaristul filmului). 

(CINEMA BOOKFEST)

 

18:30

CASA DE PARIURI LITERARE

Lansare de carte: O întâlnire cu Viorica Răduță

(SCENA AGORA)

 

18:30

EDITURA HERALD

Lansare de carte Religiile lumii: Tradiții și sacralitate – un studiu nenconfesional asupra fenomenului religios 

Participă: Madeea Axinciuc, Ioana Zamfir, Lucian Maidanuc, Ioana Bujor

(STAND PROPRIU)

 

18:30

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte și sesiune de autografe: Suntem sănătoși la minte? Despre sănătatea psihică în România. Șase abordări

Participă: Radu Teodorescu, Oana Scoruș, Vlad Stroescu, Daniel David, Eugen Hriscu, Cătălina Dumitrescu

Moderează: Lidia Bodea

(STAND PROPRIU)

 

18:30

EDITURA HUMANITAS

Eveniment dedicat tetralogiei lui Yukio Mishima:

Zăpadă de primăvară, Cai în galop, Templul zorilor, Îngerul decăzut

Participă: Angela Hondru, Mihaela Albulescu, Andreea Sion, Denisa Comănescu

(SCENA ARENA)

 

 

18:35

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte Editura BETTA

Gabriela Banu- A doua domniță Ralu – roman

Participă:Eliza Roha,  Florentin Popescu,, Victoria Milescu, Ana Dobre, Emil Lungeanu, Geni Duță, Lucian Gruia, Victor Atanasiu

Moderează: Nicolae Roșu

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

 

18:50

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte Editura BETTA

Gabriela Banu – Case cu suflet – roman

Participă:Eliza Roha,  Florentin Popescu,, Victoria Milescu, Ana Dobre, Emil Lungeanu, Geni Duță, Lucian Gruia, Victor Atanasiu

Moderează: Nicolae Roșu

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

 

 

 

 

 

19:00

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Lansare Siria. Țara care ne-a fost casă, de Alia Malek, Corint Istorie

Invitați:

Fatma Yilmaz, istoric și publicist

Cătălin Gomboș, redactor-șef Veridica

Magda Grădinaru, senior editor spotmedia.ro

Moderator: Sorin Turturică, coordonator redacțional Corint Istorie

(STAND PROPRIU)

 

19:00

EPISCOPIA GRECO-CATOLICĂ „SFÂNTUL VASILE CEL MARE“

Lansare de  carte: Cartea de rugăciuni: Vie impărăția ta!

Participă: PS Mihai Frățilă, Rodica Pavel, Tudor Dunca

(SCENA ARCA)

 

 

19:00

EDITURA METEOR PRESS

Sesiune de autografe: Dl Olivier Guez, autorul volumului Dispariția lui Josef Mengele, carte apărută la Editura Meteor Press în 2019, prezent în România cu ocazia Salonului de Carte Bookfest.

(STAND PROPRIU)

 

 

19:00

EDITURA POLIROM

Lansare de carte: Ego. Proză: Horia CorcheșO rochiță galbenă, ca o lămâie bine coaptă

Participă: Adrian Mureșan

Moderează: Nona Rapotan

(STAND PROPRIU)

 

19:00

EDITURA VINEA

Andrei Velea, IMN TANDRU PENTRU DRAGOSTE,

LIBERTATE ȘI DISTRUGERE, poeme, Ed. Vinea, 2021

Ilustrația copertei: Korhan Erdol (fragment)

Horia Dulvac, ÎN DIGESTIE, poeme, Ed. Vinea, 2021

Andreea T. Felciuc: FRUMUSEȚEA ESTE, Ed. Vinea, 2021

courtesy for poetry: Roxana Dumitrache; Mircea A. Diaconu

Ilustrația copertei aparține autoarei.

„Premiile Vineaˮ, ediția a XXIX-a, București, 2021

Volum distins cu Marele premiu „Ion Vineaˮ pentru debut în poezie

Participă: Andrei Velea, Cristi Pavel, Romeo Aurelian Ilie, Nicolae Tzone

(STAND PROPRIU)

 

19:05

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte Editura BETTA

Eliza Roha   – Povara timpului – roman

Participă: Florentin Popescu,, Victoria Milescu, Ana Dobre, Emil Lungeanu, Geni Duță, Lucian Gruia, Victor Atanasiu

Moderează: Nicolae Roșu

(CAFENEAUA ARTELOR)

 

20:00

EDITURA VELLANT

Lansarea catalogului lui Dumitru Gorzo – Pointy Paintings | Picturi cu vârf și îndesat
Participă: Erwin Kessler și Ioan Popa, primarul municipiului Reșița

Moderează: Alex Radu și Valentin Savu.

(SCENA AGORA)