Programul Evenimentelor Invitatului de Onoare

Lista evenimentelor organizate de Ambasada Japoniei în cadrul Bookfest

 

1 iunie

12:00 Deschiderea oficială  

@ Scena Arena

 

12:30 Deschiderea Stadului Japoniei

@ Standul Japoniei

 

14:00 Benzile desenate și sportul – Rolul benzilor desenate în promovarea sportului

Vorbitori: Dl. Mihai Claudiu Covaliu (Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român), E.S. Dl. Ambasador Hiroshi Ueda (Ambasadorul Japoniei în România), Dl. Mihai Grăjdeanu (Autor și profesor de benzi desenate, Inițiator Olimpiada de benzi desenate)

@ Scena Arena

 

15:00 Moment artistic – Dansuri japoneze: Dansul Maiko, Lupta vântului cu furtuna, Soran Bushi

Susținut de elevii Colegiului Național “Ion Creangă”

@ Scena Arena

 

15:00 Olimpiada de benzi desenate  

Vorbitori: Dna. Alexandra Nica (Comitetul Olimpic și Sportiv Român), Dl. Mihai Grăjdeanu (Autor și profesor de benzi desenate, Inițiator Olimpiada de benzi desenate), Dna. Yoshino Naito (Ataşatul cultural al Ambasada Japoniei), câștigători ai Olimpiadei de benzi desenate

@ Standul Japoniei

 

15:30 Sunetele Japoniei – Recital de Taiko

Susținut de Kodama Daiko (percuționiști tobe japoneze)

@ Scena Arena

 

16:00 Atelier de benzi desenate pentru copii de 7-9 ani

Susținut de Dl. Mihai Grăjdeanu (Autor și profesor de benzi desenate, Inițiator Olimpiada de benzi desenate)

@ Standul Japoniei

 

17:30 Atelier de benzi desenate pentru copii de peste 10

Susținut de Dl. Mihai Grăjdeanu (Autor și profesor de benzi desenate, Inițiator Olimpiada de benzi desenate)

@ Standul Japoniei

 

18:30 Atelier de Taiko

Susținut de Cristi Diaconu (conducătorul grupului Kodama Daiko)

@ Standul Japoniei

 

2 iunie

14:00 Haiku (poezie japoneză): Haiku Balsam Sufletesc

Vorbitor: E.S. Dl. Ambasador Radu Șerban (fost Ambasador al României în Japonia)

@ Standul Japoniei

 

15:00 Lansare de carte: Tea și Cameleon, ilustrată de Koichiro Kashima

Vorbitori: Dna. Anca Lăcătuș (traducătoarea cărții), Dna. Ana Sipciu (librăria Asteroidul B612)     ;

@ Standul Japoniei

 

16:00 Akira Mizubayashi în dialog despre romanul Inimă frântă

Vorbitori: Dl. Akira Mizubayashi (scriitor), Dl. Bogdan Ghiu (poet, eseist), Dna. Rodica Baconsky (traducător)

@ Scena Arena

 

16:00 Atelier de benzi desenate – Personaje Chibi în Creioane Colorate

Susținut de Dna. Anca Toma (NoctisArt)

@ Standul Japoniei

 

17:00 Atelier de pictură în stil japonez (semn de carte)

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

@ Standul Japoniei

 

18:00 Atelier de jocuri tradiționale japoneze

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

@ Standul Japoniei

 

19:00 Francesc Miralles în dialog cu Delia Apostol-Hanzelik

Vorbitori: Dl. Francesc Miralles (scriitor), Dna. Delia Apostol-Hanzelik (Redactor-șef Psychologies Romania)

@ Scena Arena

 

3 iunie

11:30 Atelier de karuta și hanafuda (cărți de joc japoneze)

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

@ Standul Japoniei

 

12:30 Joc de cuvinte japoneze

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

@ Standul Japoniei

 

13:45 Demonstrație de caligrafie (inspirată de Haiku)
Susținută de Dna. Seto Haruhi (Caligrafie japoneză și aranjamente de masă după anotimp)
@ Standul Japoniei

14:15 Atelier de caligrafie
Susținută de Dna. Seto Haruhi (Caligrafie japoneză aranjamente de masă după anotimp)
@ Standul Japoniei

 

16:00 Arta japoneză a trasului cu arcul – KyūdōMakiwara Sharei – Ceremonia de eliberare a săgeților la țintă

Susținut de Dl. Ovidiu Gyarmath (Președintele Asociației Române de Kyūdō)

@ Standul Japoniei

 

16:30 Imaginea Japoniei în România după cel de-al Doilea Război Mondial

Vorbitor: Conf. dr. Alexandra Marina Gheorghe (Universitatea din București)

@ Scena Arena

 

17:00 Lansarea romanului Amurg de Osamu Dazai, în traducerea Angelei Hondru

Vorbitori: Dl. Bogdan-Alexandru Stănescu (scriitor, editor și traducator), Dl. Șerban Georgescu (Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Universitatea Româno-Americană)

@ Standul Japoniei

 

17:30 Demonstrație de ikebana(aranjamente florale japoneze)

Susținută de Dna. Andreea Georgescu (Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Universitatea Româno-Americană)

@ Standul Japoniei

 

18:00 Lansarea romanului Vis de primăvară de Teru Miyamoto

Vorbitori: Prof. Dr. Angela Hondru, Dl. Șerban Georgescu (Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Universitatea Româno-Americană), Dna. Denisa Comănescu (Director General al Editurii Humanitas Fiction)

@ Scena Arena

 

18.00 Premii Nobel pentru literatură în Japonia – Yasunari Kawabata și Kenzaburō Ōe

Vorbitori: Prof. Dr. Anca Focșeneanu (Universitatea din București), Conf. Dr. Alexandra Marina Gheorghe (Universitatea din București)

@Standul Japoniei

 

18:30 Eveniment dedicat tetralogiei Marea fertilității de Yukio Mishima

Vorbitori: Prof. Dr. Angela Hondru, Dna. Mihaela Albulescu (Ambasada Japoniei în România), Lect. univ. dr. Andreea Sion (Universitatea Hyperion), Dna. Denisa Comănescu (Director General al Editurii Humanitas Fiction)

@ Scena Arena

 

19:00 Spectacol de modă inspirat de chimonouri

Designeri: Dna. Laura Caraman (Tenshin – New Era Fashion), Dna. Patricia Kudo (Murasaki Design, Notorious Learning Projects)

@ Scena Arena

 

19:00 Prezentare de carte – Zen în arta arcului japonez de Eugen Herrigel

Asociația Română de Kyūdō și Universitatea din București

@Standul Japoniei

 

4 iunie

11:00 Hiromi Kawakami

Vorbitori: Dna. Hiromi Kawakami, Dl. Dan Croitoru (Director Editorial Polirom), Asist. univ. dr . Magdalena Ciubăncan (Academia de Studii Economice din București), Dna. Diana Tihan (Ministerul Afacerilor Externe), Dl. Șerban Georgescu (Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Universitatea Româno-Americană)

@ Scena Arena

 

11:00 Haiku-ul – sursă de inspirație universală

Vorbitori: Conf. Dr. Alexandra Gheorghe, Prof. Dr. Anca Focșeneanu, drd. Haruyo Maruyama (Universitatea din București)

@Standul Japoniei

 

12:00 Atelier Shodō (Caligrafie japoneză)

Susținut de Alex Paraschiv și Kenichiro Taichi (voluntari ai Centrului de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”)

@ Standul Japoniei

 

13:00 Dialog cu scriitoarea Yōko Ogawa

Vorbitori: Conf. Dr. Raluca Nicolae (Academia de Studii Economice din București), Asist. Dr. Magda Ciubăncan (Academia de Studii Economice din București), Dna. Denisa Comănescu (Director General al Editurii Humanitas Fiction)

@ Scena Agora

 

13:00 Atelier de Yukata și Chimono

Designer: Dna. Laura Karaman (Tenshin – New Era Fashion)

@ Standul Japoniei

 

14:00 Valori universale în opera scriitoarei Yōko Ogawa

Vorbitor: Prof. Dr. Anca Focșeneanu (Universitatea din București)

@ Scena Agora

 

14:00 Principii, materiale și tehnici ale stilului de pictură Nihonga

Vorbitor: Dl. Roland Pangrati (Pangrati Design)

@Standul Japoniei

 

15:00 Prezentare carte: Persoana întâi la singular de Haruki Murakami și 69 de Ryu Murakami

Vorbitori: Dna. Diana Popescu (jurnalist cultural), Lect. univ. dr. Andreea Sion (traducător al cărții Persoana întâi la singular), Dl. Cristian Teodorescu (scriitor)

@ Standul Japoniei

 

15.30 Lansare de carte: Femeia cu fustă violet de Natsuko Imamura,

Vorbitori: Conf. Dr. Raluca Nicolae (Academia de Studii Economice din București), Dna. Alice Teodorescu, Dna. Denisa Comănescu

@ Standul Japoniei

 

16:00 Yōko Tawada în România

Vorbitori: Dna. Yōko Tawada, E.S. Dl. Ambasador Hiroshi Ueda (Ambasadorul Japoniei în România), Dna. Monica Tamaș (traducator al romanelor scriitoarei Yōko Tawada), Dl. Șerban Georgescu (Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Universitatea Româno-Americană)

@ Scena Arena

 

16:00 Atelier de Origami

Susținut de Dna. Alexandra Baranyi (Origami & Friends)

@ Standul Japoniei

 

17:00 Culori în stil ukiyo-e (atelier de colorat planșe în stil ukiyo-e)

Susținut de Dr. Simona Dovleac (Universitatea din București)

@ Standul Japoniei

 

17:30 Simbolismul elementelor naturale și aspecte contemporane în tehnica de pictură Nihonga

Vorbitori: Dl. Roland Pangrati (Pangrati Design), Dr. Cristina Simion (Tiny Griffon Gallery Nürnberg)

@ Scena Arena

 

17:30 Tăcere de Shusaku Endo

Vorbitori: Dl. Dan Croitoru (Director Editorial Polirom), Dl. Șerban Georgescu (Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Universitatea Româno-Americană), Dna. Florentina Toma (traducătorul cărții, Ambasada Japoniei în România)

@ Standul Japoniei

 

18:00 Fă-mi un ceai și îți voi spune cine eștiprezentarea volumului Chanoyū – Ceremonia Japoneză a Ceaiului de Gabriel Soga Căciulă

Vorbitori: Maestrul Gabriel Soga Căciulă, Dna. Alina Cherata

@ Standul Japoniei

 

18:30 Atelier de traduceri cu accent pe expresii idiomatice și proverbe japoneze

Susținut de: Prof. dr. Anca Focșeneanu, Conf. dr. Ruxandra Raianu (Universitatea din București)

@ Standul Japoniei

 

5 iunie

11:00 Prezentare de Chimono

Susținută de: Dna. Chihoco Yanagi (dansatoare de dans tradițional japonez)

@ Scena Arena

 

11:00 Atelier de Origami

Susținut de Dna. Alexandra Baranyi (Origami Friends)

@ Standul Japoniei

 

12:00 Manga japoneză în România: de la comunitate la afacere

Vorbitori: Dl. Mircea Muresan (Eastern European Comic Con), Dna. Ana Lotts-Nicolau (Director General Editura Nemira), Dna. Alice Teodorescu (Doctor în Științele Comunicării și cercetător al culturii populare japoneze)

@ Scena Arena

 

12:00 Demonstrație și Ateriler de Ikebana (aranjamente florale japoneze)

Susținute de Dna. Sanda Lazur, specialist Ikebana

@ Standul Japoniei

 

13:00 Atelier de Yukata (chimono de vară)

Susținut de Dna. Chihoco Yanagi (dansatoare de dans tradițional japonez)

@ Standul Japoniei

 

14:00 Animația japoneză și potențialul pieței din România

Vorbitori: Dl. Ștefan Bradea (Bad Unicorn), Dl. Cosmin Tița (Izanagi Film Festival),  Dna. Alice Teodorescu (Doctor în Științele Comunicării și cercetător al culturii populare japoneze)

@ Scena Arena

 

14:00 Atelier de Ceremonia Ceaiului

Susținut de Grupul de Ceai al Centrului de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”

@ Standul Japoniei

 

15:00 „Belle” dubbing team meet and greet

Dl. Ștefan Bradea (Bad Unicorn), Echipa dublajului în limba română a filmului ”Belle”

@ Standul Japoniei

 

16:00 Nihon buyo (dans tradițional japonez)

Susținut de Dna. Chihoco Yanagi (dansatoare de dans tradițional japonez)

@ Scena Arena

 

16:00 Atelier de jocuri tradiționale japoneze și atelier de pictură în stil japonez

Susținute de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

@ Standul Japoniei

 

17:30 Atelier de dans Bon Odori

Susținut de Dna Chihoco Yanagi (dansatoare de dans tradițional japonez)

@ Standul Japoniei

 

 

Standul pentru copii (Bookfest Junior)

1 iunie

13:00 Atelier de meșterit (koinobori)

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

 

14:00 Atelier de desenat cu accent pe simbolurile japoneze, adresat celor mici

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

 

4 iunie

11:00 Atelier Kamishibai – povești japoneze în imagini

Susținut de Asist. drd. Beatrice Alexandrescu, Lector Keiko Motohashi (Universitatea din București)

12:00 Atelier dedicat unuia dintre cele mai îndrăgite personaje din desenele animate japoneze, Vecinul meu Totoro

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

 

13:00 Atelier dedicat jucăriilor tradiționale japoneze

Susținut de Asociația Culturală Româno-Japoneză Kizuna din Timișoara

 

5 iunie

13:00 Atelier de Origami

Susținut de Dna. Alexandra Baranyi (Origami Friends)

 

 

Cinematograful Bookfest

1 iunie

15:00 Crayon Shin-Chan (95 min.)

 

2 iunie

16:00 Osaka Hamlet (107 min.)

 

3 iunie

17:00 5 centimerters Per Second by Makoto Shinkai (63 min.)

 

4 iunie

15:00 Crayon Shin-Chan (95 min.)

18:00 Every Day a Good Day (100 min.

 

5 iunie

15:00 Every Day a Good Day (100 min.

18:00 5 centimeters Per Second by Makoto Shinkai (63 min.)