PROGRAMUL GENERAL AL EVENIMENTELOR BOOKFEST 2022

 

MIERCURI, 1 IUNIE

 

INSTITUT FRANÇAIS DE ROUMANIE & DÉLÉGATION GÉNÉRALE WALLONIE-BRUXELLES EN ROUMANIE

Expoziție: KUBUNI : comic books from Africa

(CINEMA)

 

 

11:00

EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ EDUCAȚIONAL

Lumea copiilor

Elena Bolânu – Fiicele anului în joaca copiilor

Elena Bolânu – Să ne hrănim sănătos

Ema Petrescu – Secretul muntelui sacru

Radu Șerban – Războiul literelor

Participă: Elena Bolânu, Ema Petrescu, Emilia Dinescu

Moderează: Vasile Burlui

(STAND PROPRIU)

 

11.00

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Lansare Cărluță și primul lui dascăl. Din ucenicia principelui Carol al României, colecția Corint Istorie cu blazon

Invitați: Stanca Scholz-Cionca, îngrijitoarea ediției

Sorin Cristescu, istoric

Florin Müller, profesor universitar

Moderator: Ion M. Ioniță, redactor-șef Historia, coordonator Corint Istorie

(STAND PROPRIU)

 

11:00

EDITURA REVISTEI TIMPUL

Lansare de carte: Năzbâtii de poveste și În lumea lui Pufu  de Aurora Georgescu

Participă: Aurora Georgescu, Șerban Andreescu (ilustrator), Bianca Brad, Viorel Păunescu (dir. Teatrul Metropolis).

Moderează: Mihai Vacariu

(STAND BOOKFEST JUNIOR)

 

11:30

EDITURA BOOKZONE

Atelier despre dezvoltarea emoțională a copiilor (Gabriela Maalouf)

(STAND PROPRIU)

 

12:00

Deschiderea oficială a celei de-a XV-a ediţii a Salonului Internaţional de Carte Bookfest

(SCENA ARENA)

 

12:00

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Lansare de carte Tribut Neagu Rădulescu: Goe FotbalistLuluța PămpărluțaMarinică MănâncăTotNeagu Beagu Cotoiagu (texte reproduse după primele ediții). Moment artistic Corint Junior

Participă: Anca Mihaela Roman

(STAND BOOKFEST JUNIOR)

 

12:00

EDITURA DIANA

Lansarea unei serii de jocuri educaționale, prin gama Logico Piccolo și Logico Primo – învățare prin joc. Cei mici vor avea posibilitatea să își testeze într-o manieră distractivă și accesibilă competențele de Logică și Concentrare

(STAND PROPRIU)

 

 

12:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Live drawing în standul Arthur: Alexandru Ciubotariu

(STAND PROPRIU)

 

12:00

EDITURA POLIROM

ZIUA COPILULUI: Atelier de lectură & dezbatere Polirom Junior.

Noutăți editoriale

Haruki Murakami, Strania bibliotecă

Sara Platto, Bună dimineața, Wuhan! Cronici (de-acasă) cu un adolescent, două pisici și WeChat în timpul pandemiei.

Miranda Hart, Fetița care și-a pierdut zâmbetul

Radu Țuculescu, Uimitoarele peripeţii ale liliacului Vico în Mirabelia

Dominic Sandbrook, Aventuri în timpAl Doilea Război Mondial

Participă: elevii Colegiului Național „Elena Cuza”, București

Clasa a II-a, prof. învățământ primar Irina Teracoasa

Clasa a VII-a, prof. Florentina Drugă

Moderează: Nona Rapotan

(STAND PROPRIU)

 

12:30

CURTEA VECHE PUBLISHING

Meet&Greet : LitKids

Sesiune de autografe cu autorii și ilustratorii noutăților pentru copii:

Andra Badea (ilustratoare cărții „Jimi și Fenderică” de Cristiana Petre, parte din seria „Tiny Rockers”),

Simona Suman și Andreea Mitică (autoarea, respectiv ilustratoarea volumului „Filip și mantia magică”),

Anca Smărăndache (ilustratoarea cărților „Libelula de foc” de Paul Gabriel Sandu și „Poveștile prieteniei” de Cristina și Alex Donovici).

Mihaela Ștefănică (Povestea lui Ma cared voia să fie altcineva)

(STAND PROPRIU)

 

13:00

ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCUREȘTI

Sub egida Facultății de Business și Turism și a Masteratului de Geopolitică și Afaceri, lansarea cărții 30 de ani de la sfârșitul Războiului Rece, coordonator: Marius-Cristian Neacșu

Vor participa:

Prof. univ. dr. Gabriela Țigu, decanul Facultății de Business și Turism

Prof. univ. dr. Silviu Neguț, Departamentul de Turism și Geografie

Prof. univ. dr. Octavian-Dragomir Jora, Departamentul de Relații Economice Internaționale

Conf. univ. dr. Marius-Cristian Neacșu, Departamentul de Turism și Geografie

Autorii volumului: Clara Nae, Ioana Andreea Chiciuc, David Matei, Dorin Pene, Irina Grigorovici, Alexandru Ilie, Carina Gole, Ștefan Tache, Andrada Mărgineanu, Marian Tucă, Octavian Tudor, Alexandra-Maria Colcer, Denisa Țăranu, Alexandra Bălăceanu

(STAND PROPRIU)

 

13:00

EDITURA BOOKZONE

Atelier despre Bullying (Gabriela Maalouf)

(STAND PROPRIU)

 

13:00

EDITURA ASTRO

Lansare carte debut Aventurile lui Victor și ale prietenilor săi de George Irimescu.

Participă: Colegii de clasă ai micuțului autor.

(STAND PROPRIU)

 

13:00

EDITURA KATARTIS

Lansare de carte: Geografie cu Ratonul Pălărie, autor Laura Dina; ilustrator Daniela Olaru

(SCENA AGORA)

 

 

13:00

EDITURA REVISTEI TIMPUL

Lansare de carte: Povești reale cu și despre animale… pilduitoare pentru oameni, Anca Ogescu-Moscu

Participă:  Anca Ogescu-Moscu, Laura Nureldin, Oana Arion

Moderează: Mihai Vacariu

(SCENA ARCA)

 

13:30

CURTEA VECHE PUBLISHING

Sesiune de autografe cu:

Ana Maria Brânză (campioană olimpică la scrimă și autoarea cărții pentru copii „En garde!”),

Cătălina Bucur (inițiatoarea comunității pentru părinți „Sunny Side Up” și autoarea cărții „Bebe, hai la joacă!”)

Irina Becher (autoarea volumelor „Poezii cu Ma și Mi” și „Noi poezii cu Ma și Mi”).

(STAND PROPRIU)

 

 

14:00

DEZBATERILE BOOKFEST

Ce ne facem cu România ne-educată?

Participă: Doru Căstăian, Emilia Șercan și Valeriu Nicolae

Moderează: Lidia Bodea, vicepreședinte AER.

(SCENA AGORA)

 

14:00

INVITATUL DE ONOARE

Benzile desenate și sportul – Rolul benzilor desenate în promovarea sportului

Vorbitori: Dl. Mihai Claudiu Covaliu (Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român), E.S. Dl. Ambasador Hiroshi Ueda (Ambasadorul Japoniei în România), Dl. Mihai Grăjdeanu (Autor și profesor de benzi desenate, Inițiator Olimpiada de benzi desenate)

(SCENA ARENA)

 

14:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe Simona Sava, Mi-a rămas dulapul mic

Live drawing în standul Arthur: Anca Smărăndache

(STAND PROPRIU)

 

 

14:00

EDITURA CARTEX

Vernisaj expoziție și concert muzical-vocal: Povești și vise de copil – Expoziție cu picturi ale copiilor și discuție pornind de la lucrările plastice ale copiilor inspirate de acțiuni, emoții și stări din cărțile de la Editura Cartex; concert muzical-vocal; interviuri live luate de copii-jurnaliști. Invitați: Sînziana Flonta, Mădălina Pricop, Simion Ciumeică, profesori de artă plastică la Clubul Copiilor Sector 2 (CC2); Edith Adetu, profesoară de muzică la CC2; Loredana Dogaru Tulică, profesoară la CC2.

(SCENA ARCA)

 

 

14:00

EDITURA LUMEN

Lansare de carte: Alăptatul la sân în public, între normalitate și imoralitate, autor  Susana Popa
(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

14:30

CURTEA VECHE PUBLISHING

Lansarea proiectului „Cărți poștale de poveste”în parteneriat cu Asociația Curtea Veche. „Doodling session” cu unii dintre cei mai talentați ilustratori pentru copii.

(STAND PROPRIU)

 

14:30

EDITURA BOOKZONE

Atelier comunicare pentru copii (Loredana Dobre)

(STAND PROPRIU)

 

15:00

ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCUREȘTI

Sub egida Departamentului de Economie Agroalimentară și a Mediului, lansarea cărții Managementul ariilor naturale protejate. Studiu de caz: Managementul Sistemului Lagunar Razelm-Sinoecomponentă a Rezervației Biosferei „Delta Dunării”, autori: Albert Scrieciu, Bogdan Chiripuci, Veronica Toza

Vor participa:

Conf. univ. dr. Raluca Ignat, directorul Departamentului de Economie Agroalimentară și a Mediului

Veronica Toza, expert senior juridic & instituțional – mediu, schimbări climatice, dezvoltare durabilă

Conf. univ. dr. Carmen Trică, Departamentul de Economie Agroalimentară și a Mediului

Conf. univ. dr. Cristian Teodor, Departamentul de Economie Agroalimentară și a Mediului

Asist. univ. dr. Bogdan Chiripuci, Departamentul de Economie Agroalimentară și a Mediului

(STAND PROPRIU)

 

15:00

AMURG SENTIMENTAL

Lansare de carte: Gabriela Alef Machidon,  Călăuze divine, versuri

Matematica în pandemie, culegere matematică

Participă: poeții Andreea Cristea, Cristian Matei și consilier juridic Dragoș Alexe, loc. Pâncota,  jud. Arad.

(STAND PROPRIU)

 

15:00

EDITURA CARTEX

Vernisaj expoziție și concert muzical-vocal: Povești și vise de copil – Expoziție cu picturi ale copiilor și discuție pornind de la lucrările plastice ale copiilor inspirate de acțiuni, emoții și stări din cărțile de la Editura Cartex; concert muzical-vocal; interviuri live luate de copii-jurnaliști. Invitați: Sînziana Flonta, Mădălina Pricop, Simion Ciumeică, profesori de artă plastică la Clubul Copiilor Sector 2 (CC2); Edith Adetu, profesoară de muzică la CC2; Loredana Dogaru Tulică, profesoară la CC2.

(BOOKFEST JUNIOR)

 

 

15:00
EDITURA FUNDAȚIEI ROMÂNIA DE MÂINE

Lansare de carte:  Diplomație în vreme de război, autor Sorin Cristescu

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

15:00

SIONO EDITURA

Lansare de carte: Și tati se joacă! de Petruța Petre

Participă: Petruța Petre

Moderează: Oana Stroe

(SCENA ARCA)

 

15:00

EDITURA VINEA

Cela Varlam: PICĂTURA LUI CHAGALL, poeme, Ed. Vinea, 2022

Redactor de carte: Magdalena Bedrosian

Ilustrația copertei: Marc Chagall, „La  danse”, 1950 (fragment)

Ștefan Nicolae, ALFABETUL UNUI MAGNET poeme, Ed. Vinea, 2021

Ilustrațiile copertei și din interiorul volumului: Laura Cristina Nicolae

Participă :

Cela Varlam, Ștefan Nicolae, Magdalena Bedrosian, Radu Boroianu, Radu F. Alexandru, dr. Dan Jinga, Nicolae Scarlat, George Neagoe, Gheorghe Lăzărescu, Nicolae Tzone

(STAND PROPRIU)

 

15:30
EDITURA FUNDAȚEIE ROMÂNIA DE MÂINE

Lansare de carte: Există economie și în pandemie, autor Mircea Coșea

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

15:30

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte și sesiune de autografe: Țigan Țăndări de Valeriu Nicolae

Participă: Valeriu Nicolae

Moderează: Lidia Bodea

(STAND PROPRIU)

 

15:30

EDITURA REVISTEI TIMPUL

Lansare de carte: Jurnalul unui post terapeutic de 40 de zile cu apă și

Calea mea. Dietă creștină și alimentație naturală, de Cezar Elisei

Participă: Cezar Elisei, pr. Iustin Petre

Moderează: Mihai Vacariu

(SCENA ARCA)

 

 

16:00

Lansarea volumului Cristian Harnău – Prezentul poetic al României

Moderează: Mihaela Enache, manager Editura Paul Editions București

(SCENA AGORA)

 

16:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Live drawing: Adelina Butnaru

 Live drawing: Andrei Damian.

(STAND PROPRIU)

 

16:00

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Teste cu dichis: prezentarea colecției Corint Educațional

Participă: Elena Niculae, Mihaela Cârja, Ana Maria Cănăvoiu

Moderează: Ioana Bâldea Constantinescu, brand manager Editura Corint

(STAND PROPRIU)

 

 

16:00

SIONO EDITURA

Lansare de carte:  Criptic de Radu Prodan

Participă:  Radu Prodan

Moderează: Oana Stroe

(SCENA ARCA)

 

 

16:30

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare carte EDITURA FAST EDITING

Clavecinul bine temperat de Eugenia Duță

Viața  de dincolo de cușcă de Silvia Budescu și

Prezentare roman „Sub lună plină” de Gabriela Stanciu Păsărin

Participă: Eugenia Duță, Paula Romanescu, Eliza Roha, Ana Dobre, Victor Atanasiu,  Doina Bârcă,  Nae Georgescu, Păun Ștefan, Ovidiu Curea,

Moderează:  Eugenia Duță

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

16:30

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte: Unde este Anne Frank? Jurnalul Annei Frank: 12 iunie 1942 – 1 august 1944, Ari Folman, David Polonsky, Lena Guberman

Participă: Marius Constantinescu, Ioan Stanomir, Iustina Croitoru

Moderează: Lidia Bodea

(STAND PROPRIU)

 

 

16:30

EDITURA PARALELA 45

Ziua copiilor cu Editura Paralela 45

Ateliere creative cu scriitori şi cărţi pentru copii de la 3 la 99 de ani.

Invitat special: Iepurele Podkin, protagonistul seriei „Saga celor cinci tărâmuri”, de Kieran Larwood.

Prezintă: Diana Iepure, poetă și traducătoare, coordonatoare comunicare & PR Editura Paralela 45 – Ficțiune și Cătălina Bălan, poetă, director de marketing și PR al Editurii Paralela 45.

(STAND BOOKFEST JUNIOR)

 

16:30

EDITURA VREMEA

Lansare de carte: Străzi din București și numele lor de Aurel Ionescu

(SCENA ARENA)

 

17:00

EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ EDUCAȚIONAL

Lotrii Codrilor

N.D. Popescu – Tunsu Haiducul

N.D. Popescu – Iancu Jianu, căpitan de haiduci I

N.D. Popescu – Iancu Jianu, căpitan de haiduci II

N.D. Popescu – Iancu Jianu, haiducul

Participă: Alexandra Olteanu

Moderează: Vasile Burlui

(STAND PROPRIU)

 

17:00

GRUPUL EDITORIAL ART

Cititorii Arthur față-n față cu autorii români.

Sesiune de autografe: Lavinia BranișteSora lui Colăcel.

Live drawing: Diana Grigore

Live drawing: Andrei Măceșanu

(STAND PROPRIU)

 

17:00

EDITURA REVISTEI TIMPUL

Lansare de carte: Prințesa care colorează gânduri de Leila Momoc

Participă: Ramon Cotizo (DigiFM), Cristian Mărgărit (nutriționist)

Moderează: Mihai Vacariu

(SCENA ARCA)

 

17:00

EDITURA TRACUS ARTE

Lansare de carte: Singurătatea bărbaților, de Carmen Firan

Invitați: Ioana Ieronim, Elena Ștefoi

(STAND PROPRIU)

 

17:20

ASOCIAȚIA DIFUZORILOR ȘI EDITORILOR PATRONAT AL CĂRȚII (ADEPC)

Lansare de  carte EDITURA FAST EDITING: prezentare Silvia Budescu „Rime târzii”  și  Vasilica Ilie „Jurnal desecretizat”

Participă: Ștefan Păun, Doina Bârcă, Eliza Roha, Silvan G. Escu, Geo Călugăru, Doina Ghițescu

(STAND PROPRIU)

 

 

17:30

GRUPUL EDITORIAL CORINT

Lansare de carte: Gramatica limbii române pentru elevi și profesori, Corint Educațional

Participă: Adina Dragomirescu, Irina-Roxana Georgescu, Delia-Monica Georgescu, Raluca-Diana Răducanu, Ileana Gae, Alina Dinu, Maria-Ramona Nedea, Adina Ionescu

Moderează: Ioana Bâldea Constantinescu, brand manager Editura Corint

(STAND PROPRIU)

 

17:30

EURODIDACTICA

Lansarea unor noi produse în cadrul proiectului didactic  Geografia interactivă

Explorăm şi ne distrăm alături de copiii isteţi şi curioşi, călătorind virtual prin întreaga lume şi aflând lucruri extraordinare despre istoria Terrei, a continentelor, ţărilor şi popoarelor. În călătoria noastră vom afla şi cine au fost primii temerari, care, înfruntând primejdiile, au descoperit noi pământuri. Au mai rămas, oare, locuri nedescoperite în lume, dar în România? Cine e curios, să vină alături de noi la prezentarea globului interactiv în limba română, a planşelor didactice cu exploratorii români şi a hărţii interactive cu cele mai impresionante obiective culturale din România

(STAND BOOKFEST JUNIOR)

 

 

17:30

EDITURA HERALD

Lansare de carte

Cum folosim poveștile pentru a îmbunătăți comunicarea cu copiii:  Povești vindecătoare, De ce ne este atât de dificil să fim fericiți – Jacques Salome

Participă: Cati Călin, Claudia Jimeno, Cristina Neguț, Alecsandra Lițu

(STAND PROPRIU)

 

17:30

EDITURA HUMANITAS

Eveniment Thierry Wolton. Reflecții despre comunism

Participă: Gabriel Liiceanu, Ioan Stanomir

(STAND PROPRIU)

 

17:30

EDITURA UNIVERSITĂȚII DIN BUCUREȘTI – BUCHAREST UNIVERSITY PRESS

Masă rotundă:  Itinerar spiritual: Călătoria pelerinului de John Bunyan  și replica sa modernă, Întoarcerea pelerinului de C.S. Lewis

Participă: Maria Yvonne Băncilă, Cristina Bogdan, Ștefan Ionescu-Berechet

Moderează: Irina Hrițcu

(SCENA ARCA)

 

17:30

EDITURA UNIVERSITĂȚII DE VEST DIN TIMIȘOARA

Lansare de  carte: Veverițele lui Pavlov, autor Laura Erber, traducere Fernando Klabin

Participă: Fernando Klabin

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

18:00

EDITURA FUNDAȚIEI PALEOLOGU

Două case, două proiecte educative, conferință cu Theodor Paleologu și Valeriu Nicolae.

(SCENA ARENA)

 

18:00

EDITURA UNIVERSITĂȚII DE VEST DIN TIMIȘOARA

Lansare de carte: De-a dreptul vorbind, editori Andra-Roxana Trandafir și Lucian Bojin

Participă: Andra-Roxana Trandafir, Dragoș Pârgaru, George Lazăr, Maria Bodea

(CAFENEAUA LITERARĂ)

 

18:00

EDITURA UNIVERSUL ACADEMIC

Lansare de carte: Pierdut în Africa de Sud, Zimbabwe, Botswana & Namibia

Participă: Cătălin Vrabie, Felix Crainicu, Marcu Bogdan Gabriel

Moderează: Cătălin Vrabie

(SCENA ARCA)

 

18:00

EDITURA VINEA

JURNAL EDITORIAL (1):

Gabriela Schuster: ÎN LANUL LUI VAN GOGH, poeme,

ilustrația copertei: Vincent Van Gogh, Ed. Vinea, 2021

Gabriela Schuster, MAGAZINUL DE POEZIE E ÎNCHIS ÎN URMĂTORUL TIMP,

ilustrația copertei și ilustrațiile din volum de Maia Martin, Ed. Vinea,  2020

Gabriela Schuster, HAMAC DE NUIT / LA FILLE DE LA VILLE /,

avant-propos: Nicolae Tzone, traduit du roumain par Marcela Hădărig,

Ed. Vinea, 2021

Angela Nache-Mamier, PERDEAUA DE FIER, poeme,

fotografia copertei: Pierre Mamier, Ed. Vinea, 2020

Angela Nache-Mamier, RIDEAU DE FER, poeme, Ed. Vinea, 2020

Fevronia Novac, V. DE LA VIAȚĂ, poeme, Ed. Vinea, 2020

Fevronia Novac, Á LA VIE, Collection « BUCAREST-PARIS, HUIT LIVRES DE POÉSIE POUR LA FRANCE », seria 2017, traduction du roumain par Sorin Barbul, ediția a 2-a, Ed. Vinea, 2020

Prezintă: Mihail Gălățanu, Nicolae Tzone

(STAND PROPRIU)

 

18:30

EVANGHELIA ATEISTĂ

Lansarea volumului Evanghelia Ateistă, de Andrei Robert Păun. Invitat: Connect-R

(SCENA ARCA)

 

18:30

EDITURA HUMANITAS

Lansare de carte și sesiune de autografe: Geții lui Burebista și Dacia. Războaiele cu romanii, Radu Oltean

Participă: Radu Oltean, Maria-Magdalena Ștefan, Dan Ștefan

(STAND PROPRIU)